Yang Tchaj-ťi čchuan

Tchaj-ťi čchuan je jeden z mnoha systémů čínských bojových umění.
Tento systém zahrnuje sólové sestavy beze zbraní i se zbraněmi, různé druhy cvičení tuisho - tlačící ruce a sestavu ve dvojici.
Tchaj-ťi se hlavně vyznačuje tím, že se cvičí pomalu, uvolněně, plynule a s celkovou vyvážeností.


Návrat Tchaj-ťi


Tato sesta je kombinací tchaj-ťi a čchi-kungu Pangu shen gong. Díky této kombinaci se nám během cvičení daří získávat více energie. Sestava je zaměřena na uvolnění, protažení a posílení těla, zklidnění mysli zlepšení cirkulace krve a tudíž posílení srdce.
Při krouživých pohybech protahujeme celé tělo, svalový systém, kostra a vnitřní orgány jsou řádně procvičeny. Toto komplexní propojení celého těla umožnuje vnímat tchaj-ťi jako meditaci v pohybu. Tato sestava se více zaměřuje na posílení a protažení těla
Sestava je určena pro začátečníky i pokročilé cvičenceTchaj-ťi jako relaxační cvičení

K tomu aby jsem pochopili proč má Tchaj-ťi tak hluboké relaxační účinky, je potřeba uvést něco z fylosofie Taoismu.

Tchaj-ťi se rodí z Wu-ťi (bez omezení) a Tchaj-ťi je zárodečný stav, okamžik, kdy se ve vesmíru začal Jin a Jang oddělovat. Tchaj-ťi je nejzažší mez jak v prostoru, tak v čase, existují slova která jej mohou zachytit a má tedy omezení. A je tedy možné tento stav při cvičení zažít, lehce se jej dotknout a pocítit. Obecně se v Tchaj-ťi říká, že Tchaj-ťi se rodí z Wu-ťi a vede nás k tomu zažít stav Wu-ťi. Jinými slovy, tělo je v klidu a není ovlivňováno žádnými podněty přicházejícími z okolního světa. Celé tělo, fyzické i duševní, je spojeno v jednotu.
Když mluvíme o tréninku Wu-ťi, tak tím myslíme schopnost odstranit z těla veškeré napětí a jiné emoce řízené vůlí, díky čemuž se student může navrátit k vyrovnanému a přirozenému stavu naplněnému potenciálem a vrozenými schopnostmi.