Návrat Tchaj-ťi


Tato sesta je kombinací tchaj-ťi a čchi-kungu Pangu shen gong. Díky této kombinaci se nám během cvičení daří získávat více energie. Sestava je zaměřena na uvolnění, protažení a posílení těla, zklidnění mysli zlepšení cirkulace krve a tudíž posílení srdce.
Při krouživých pohybech protahujeme celé tělo, svalový systém, kostra a vnitřní orgány jsou řádně procvičeny. Toto komplexní propojení celého těla umožnuje vnímat tchaj-ťi jako meditaci v pohybu. Tato sestava se více zaměřuje na posílení a protažení těla
Sestava je určena pro začátečníky i pokročilé cvičenceYang Tchaj-ťi dlouhá fomra

Tradiční dlouhá forma stylu Yang Tchaj-ťi obsahuje 108 pohybů. Jedná se o formu v  provedení středního řádu, tak jak ji cvičil mistr Yang Sau Chung syn mistra Yang Cheng Fua který se spíše zaměřoval na tuto sestavu v provedení velkého řádu. Forma se rozděluje na 3 části, které se liší složitostí a obtížností pohybů. Sestava je určena spíše pro pokročilé cvičence.

Tchaj-ťi jako relaxační cvičení

K tomu aby jsem pochopili proč má Tchaj-ťi tak hluboké relaxační účinky, je potřeba uvést něco z fylosofie Taoismu.

Tchaj-ťi se rodí z Wu-ťi (bez omezení) a Tchaj-ťi je zárodečný stav, okamžik, kdy se ve vesmíru začal Jin a Jang oddělovat. Tchaj-ťi je nejzažší mez jak v prostoru, tak v čase, existují slova která jej mohou zachytit a má tedy omezení. A je tedy možné tento stav při cvičení zažít, lehce se jej dotknout a pocítit. Obecně se v Tchaj-ťi říká, že Tchaj-ťi se rodí z Wu-ťi. Jinými slovy, tělo je v klidu a není ovlivňováno žádnými podněty přicházejícími z okolního světa. Celé tělo, fyzické i duševní, je spojeno v jednotu.
Když mluvíme o tréninku Wu-ťi, tak tím myslíme schopnost odstranit z těla veškeré napětí a jiné emoce řízené myslí, díky čemuž se student může navrátit k vyrovnanému a přirozenému stavu naplněnému potenciálem a vrozenými schopnostmi.