Čchi-kung

Harmonie těla a mysli

Slovo Čhi neboli energie a Kung neboli práce jsou složeninou názvu čchi-kung (práce s čchi). Čhi-kung je moderní pojmenování vnitřní práce s energií, která může být zaměřena pro zdravotní účely (čchi-kung Osm kusů brokát, různé léčebné čchi-kungy), pro bojová umění (Zhan zhuang čchi-kung), taoistický nebo budhistický čchi-kung. Čchi-kung můžeme také rozdělit na měkký kde patří vnitřní čchi-kung nei-tan a tvrdý čchi-kung waj-tan(čchi-kung který vyučoval Bodhidharma v klášteře Šaolin). Mezi novější metody o kterých by jsem se chtěl zmínit je Pangu shen gong čchi-kung, který v naší škole praktikujeme(viz Pangu).

Tchaj-ťi čchuan z  hlediska práce s energií čchi, patří k měkkým školám čchikungu. Každý pokročilý trénink v čínských bojových uměních vyžaduje Nei-kung dovednost (vnitřní práci) jako základ. Každý, kdo se zajímá o to, aby dosáhl vyšších dovedností, musí strávit hodně času tréninkem této neigong metodiky, aby podpořil lepší cirkulaci  čchi a vypěstoval více qi. Tato qi není taková, jak ji někteří lidé chápou (jako vzduch, který člověk dýchá), ale qi je zde chápána jako energie, která je umístěna uvnitř těla a je v těle zodpovědná za jeho fyziologické funkce. Odborníci na bojová umění často říkají: "Vnější trénink je pro posílení šlach, vazů a kostí. Vnitřní trénink je aby se posílila čchi". Tato čchi se dokáže pohybovat v těle sama. Při tréninku nei-kung se snažíme manipulovat s čchi na základě toho, že čchi můžeme ovládat svým záměrem (myslí). Když je záměr aktivní a pohybuje se, je také čchi v pohybu. Když se záměr zastaví, čchi se zastaví. Když je záměr v nějakém místě, je tam také čchi. Je to to, co mají odborníci na mysli, když říkají: "Záměr (mysl) je generál a čchi je voják". Když je tato čchi využitelná pro manipulaci, cvičící již naplnil podmínky neigong tréninku. Jak můžeme použít tuto qi v technikách bojových uměních? To nás přivede k tréninku Kai-kung (vnější práce).

Sem patří váš dlouhý nadpis

Sem vložte podnadpis

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit.

Quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt neque porro quisquam est qui dolorem.